top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAhmet Vefa Çetin

Depresyon

Yataktan çıkmaya halimizin olmadığı zamanlar illa ki olmuştur, hatta bütün gün yatakta durmak istediğimiz. Canımızın hiç bir şey yapmak istemediği, kendimizi mutsuz hissettiğimiz. Bu zamanlarda nasıl olduğumuzu soran insanlara cevabımız genelde tek kelime olur "Depresyondayım."


Onların bu cümleye cevabı da genelde 'Çık bi gez dolaş bi şeyin kalmaz' şeklinde olur. Biz de içimizden söylemesi kolay diye geçiririz.


Söylemesi bu kadar kolay olsa da depresyon bir duygu durum bozukluğu, yani bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre 2020 yılında bütün hastalıklar içinde ilk sırayı çekmesi bekleniyor depresyonun. Şu an için dünya çapında 300 milyon insanın depresyonda olduğu bilinmekte. Bu rakam dünya nufüsunun %4.3' ne denk gelmekte.


Depresyonu kısaca tanımlamak gerekirse depresyon kelimesinin kökü Fransızcadan geliyor. 'dépression' "çukur, çöküntü" demek. En az iki hafta boyunca üzüntülü bir ruh haline sahipseniz ve normalde yapmaktan keyif aldığınız şeyleri yaparken keyif almıyorsanız ve bu durumdayken günlük işlevlerinizi yerine getirmekte zorlanıyorsanız bu duruma daha fazla katlanmak zorunda değilsiniz, yardım isteyebilirsiniz. Unutmayın depresyon bir zayıflık değil, hastalıktır ve herkesin başına gelebilir.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page